Depremin şiddeti 9'a çıkacak' diyen Profesör Celal Şengör İstanbul'un iki ilçesini uyardı

Tarih: 23.02.2023 09:46
Depremin şiddeti 9a çıkacak diyen Profesör Celal Şengör İstanbulun iki ilçesini uyardı
Depremin şiddeti 9'a çıkacak' diyen Profesör Celal Şengör İstanbul'un iki ilçesini uyardı

Tüm Türkiye Kahramanmaraş ve Hatay merkezli 3 depremle sarsıldı. Büyük yıkıma neden olan afet sonrası büyük İstanbul depremi en çok konuşulan konular arasında. Deprem uzmanları İstanbul'u ve çevre illeri etkileyecek depremle ilgili uyarı yapıyor. Son uyarı da Yerbilimci Prof. Dr. Celal Şengör'den geldi. Şengör, İstanbul'un iki ilçesini uyararak deprem şiddetinin buralarda 9 olarak hissedileceğini belirtti.

• 22 Şubat 2023 - 11:49• Son Güncelleme: 
1Depremin şiddeti 9a çıkacak diyen Profesör Celal Şengör İstanbulun iki ilçesini uyardı
  •  
  •  
  •  
  •  

11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından Hatay merkezli iki deprem daha meydana geldi. Defne merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından Samandağ'da 5.8'lik bir deprem gerçekleşti. 3 dakika arayla meydana gelen depremler birçok ilden şiddetli şekilde hissedildi.

2CELAL ŞENGÖRDEN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

CELAL ŞENGÖR'DEN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

On binlerce insanımızın yaşamını yitirdiği deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalıştığımız şu günlerde Prof. Dr. Celal Şengör'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Olası İstanbul depremi için uyarılarını yineleyen Şengör, "Yeşilköy'de ve Tuzla'da şiddet 9'a çıkacak. Büyüklük değil ama şiddet 9 olarak hissedilecek. Depremin büyüklüğü 7.6 olarak öngörüyoruz. Harp okullarının buralardan taşınması lazım. Yeşilköy'ün zemini de iyi değil. Adalar'da eviniz sağlamsa endişe etmenize gerek yok. Fay çok yakın olduğu için Adalar'ı sıkı bir şekilde sallayacak" ifadelerini kullandı.

 
MARAŞ DEPREMİNE YAKIN BİR SARSINTI

MARAŞ DEPREMİNE YAKIN BİR SARSINTI

7.6 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini ifade eden Şengör, "Maraş depremine yakın, baya güçlü bir deprem. 7.6'dan İstanbul perişan olur. Depremden sonra İstanbul'daki yangınlarla ve açıklıkla nasıl başa çıkacaksın." dedi.

4İSTANBULUN ZEMİNİ KÖTÜ İLÇELERİ

İSTANBUL'UN ZEMİNİ KÖTÜ İLÇELERİ

Fatih ilçesinin zeminiyle ilgili soruya yanıt veren Şengör, "Fatih ilçesinin zemini iyi ama depreme yakın. Şimdi şöyle düşün 1. Köprü'den itibaren sahile paralel bir çizgi çiz. O çizginin güneyi tehlikeli nerede olursan ol. Buralar faya çok yakın çünkü. Kadıköy, Fenerbahçe, Maltepe, Kartal, Tuzla, Bakırköy, Yeşilköy, Zeytinburnu buralar çok tehlikeli.

5Depremin şiddeti 9a çıkacak diyen Profesör Celal Şengör İstanbulun iki ilçesini uyardı

1. ve 2. köprü arası binanız iyiyse altıda sağlam olduğu için dayanırsın. Kuzeyde ise altı kum olan yerlere gitme. Avcılar kil tabakası üstünde, sürekli denize kayıyor. Küçükçekmece ve Silivri de tehlikeli." şeklinde konuştu.


Kaynak
https://www.gazetevatan.com/galeri/depremin-siddeti-9a-cikacak-diyen-profesor-celal-sengor-istanbulun-iki-ilcesini-uyardi-2084139/5

İlgili Ürünler
Yükleniyor...