Kandilli Rasathanesi’nden ‘İstanbul depremi’ açıklaması

Tarih: 22.02.2023 15:14
Kandilli Rasathanesi’nden ‘İstanbul depremi’ açıklaması
Kandilli Rasathanesi’nden ‘İstanbul depremi’ açıklaması.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, “7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından en fazla konuşulan konulardan biri de beklenen İstanbul depremi oldu. Bilim insanlarından art arda açıklamalar gelirken Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat da konuya ilişkin konuştu.

Haber Global’e konuşan, Doğan Kalafat’ın İstanbul depremi ile ilgili açıklaması şöyle:

“Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara’da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok. Marmara Denizi’nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7’nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030’a kadar yüzde 64 olasılık, 2050’ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır.”

Kaynakhttps://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/kandilli-rasathanesi-deprem-arastirma-enstitusu-muduru-prof-dr-kalafat-istanbul-depremiyle-ilgili-net-konustu-2030-2054163

İlgili Ürünler
Yükleniyor...